Podporují nás 2022


Město Planá – 5.000 Kč

Chtěl bych tímto moc poděkovat městu Planá za účelovou dotaci 5.000 Kč na nákup 2ks padáků zejména pro využití na letním sportovním dětském táboře  Rudolfáci (Kořen – Olbramov) v roce 2022. Ale i při jiných akcích Spolku KPR, z.s.

Letní sportovní tábor Rudolfáci je zaměřen převážně na aktivní pohyb a fixaci pravidelných pohybových návyků dětí. Tento cíl je realizován nejen denní sportovní činností v klasických sportech, ale i pravidelným, minimálně 30 minutovým kondičním cvičením pod vedením fyzioterapeuta nebo rehabilitačního pracovníka.

Psychomotorický padák je netradiční a velmi oblíbená cvičební pomůcka. Je to vynikající didaktická pomůcka nejen pro děti různých věkových kategorií podporující jejich psychomotorický vývoj a především pomáhá naučit se vzájemné spolupráci formou hry. Při hře dochází k rozvoji hrubé i jemné motoriky, komunikačních schopností, ohleduplnosti k druhým, citlivosti, zodpovědnosti, orientaci v prostoru, učí být součástí týmu. Aktivity je možno přizpůsobit různým věkovým skupinám (děti, dospělí, senioři, spoluobčané s handicapem, cvičení po úrazech apod.).Pfeifer Holz – 10.000 Kč

Poděkování míří Pfeifer Holz za dar 10.000 Kč na využití na letním sportovním dětském táboře  Rudolfáci (Kořen – Olbramov) v roce 2022.

Letní sportovní tábor Rudolfáci je zaměřen převážně na aktivní pohyb a fixaci pravidelných pohybových návyků dětí. Tento cíl je realizován nejen denní sportovní činností v klasických sportech, ale i pravidelným, minimálně 30 minutovým kondičním cvičením pod vedením fyzioterapeuta nebo rehabilitačního pracovníka.

Poskytnutý dar bude využit na nákup sportovních a výtvarných potřeb pro realizaci programu letního tábora 2022.Haranti 2022 – 10.000 Kč

Chtěl bych tímto moc poděkovat grantovému programu Mikroregionu Konstantinolázeňsko „HARANTI“ za účelovou dotaci 10.000 Kč na náš projekt „Výroba ručního papíru“, který chceme v létě 2022 realizovat na letním sportovním dětském táboře  Rudolfáci (Kořen – Olbramov).

Při dalších průzkumech údolí Kosova potoka jsme došli až k budově bývalé papírny, o jejíž historii jsme se dozvěděli především z informačních tabulí naučné stezky. Zjistili jsme, že kořenský psací papír byl ve své době žádaný a velmi kvalitní. Lišil se od ostatních nejen kvalitou, ale především svým vodoznakem, který byl ručně „vyšíván“ měděným drátkem do síta na výrobu papírových listů. Historie papírenství v kraji děti zaujala, a proto jsme se rozhodli více přiblížit tuto činnost dětem na Letním sportovním táboře Rudolfáci v roce 2022. Připravili jsme pro děti spoustu rozmanitých činností. Dozví se jakou má papír historii, z čeho a jak se vyrábí dnes, ale i jak se vyráběl v dřívějších dobách. Budeme si povídat o použití papíru, ale i o tom, že papír můžeme používat vícekrát. Řekneme si, proč papír nepatří do směsného odpadu a jak můžeme i my sami papír recyklovat.

Jedna z následných činností pro děti bude výroba ručního recyklovaného papíru. Všech 92 dětí, které budou na letním sportovním táboře Rudolfáci, si vyzkouší papírový list vyrobit. Celou aktivitu připraví Radka Přibylová a za pomoci všech oddílových vedoucích ji realizuje postupně se všemi oddíly dětí. Výroba papíru má 4 fáze: čerpání, ždímání, lisování a sušení. Starý papír (noviny, plata od vajec, popsaný papír..) natrháme na malé kousky a necháme přes noc namočený v připravené nádobě. Druhý den namočený papír rozmixujeme mixérem na kaši. Pro lepší kompaktnost můžeme přidat trochu lepidla. Pak si připravíme další pomůcky, jako jsou rámečky se sítem, filcové archy o velikosti síta, válečky na odvod vody a ždímání, utěrky a houby a nakonec sluníčko na sušení. Papírovinu (připravená kaše) nabereme rovnoměrně do síta, necháme okapat. Pak vše překlopíme na filc sítem nahoru. Houbou a válečkem pak vytlačujeme přebytečnou vodu. Když je arch zbaven většiny vody, sejmeme síto a přes další filc nebo utěrku ještě válcujeme a lisujeme. Se závěrečným samovolným sušením nám pak pomůže sluníčko. Po vysušení bude papír připravený.

Hotový papír můžeme nechat přírodní nebo ho budeme dekorovat mramorováním pomocí pěny na holení a barevné tuše. Vše pak využijeme nejen k napsání dopisu rodičům, ale především k výrobě zápisníčků, které dětem poslouží jako deníček s táborovými zážitky

Po vzoru Kořenské papírny si mohou ještě ti odvážnější vyzkoušet přípravu síta na vodoznak pomocí tenkého měděného drátku na výrobním sítu. Zbytek papírové hmoty využijeme na výrobu dekorací nebo třeba dárku pro někoho blízkého. Do připravených formiček natlačíme zbylou hmotu, ke které můžeme přidat drobné květinky, nebo přímo semínka rostlinek. Po vyschnutí takové výrobky mohou děti použít a třeba zavěsit jako dekoraci nebo jako živý dárek, kdy po zalití vodou semínka vyklíčí a mohou dělat radost třeba na okně v dětském pokoji.Kendy a Vydroš

Pamatujete si ještě sobotní volejbalové odpoledne? To pro nás připravili náš kamarád Kendy a jeho kolega Vydroš z USK Slavia Plzeň. Děti zabavily na celé odpoledne s volejbalem a jeho kouzlem. Přivezli s sebou bez nároku finanční odměnu 30 míčů, pomůcky na trénink a hlavně s námi byli skoro celou sobotu až do večera!

Pokud budete mít zájem (Plzeň a okolí) rádi Vaše děti uvidí v tělocvičně či venku na volejbalovém kurtu. Na obrázku můžete najít kontakty. Případně se podívejte na USK Slavia Plzeň web.

Ještě jednou děkuji!

Vokoun + 93 dětí a 22 vedoucích 🙂